STMicroelectronics TN2540-600G-TR
Mfr. Part # :
TN2540-600G-TR
Description
SCR 600V 25A D2PAK
DataSheet
TN2540-600G-TR PDF
Price is not available, please RFQ
TN2540-600G-TR Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:600 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):40 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):16 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):25 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):50 mA
  • Current - Off State (Max):5 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):300A, 314A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C