WeEn Semiconductors Co., Ltd TYN12B-600LTJ
Manufacturer :
WeEn Semiconductors Co., Ltd
Mfr. Part # :
TYN12B-600LTJ
Description
SCR 650V 12A D2PAK
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
TYN12B-600LTJ PDF
Price is not available, please RFQ
TYN12B-600LTJ Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:650 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):5 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.4 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):7.5 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):12 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):20 mA
  • Current - Off State (Max):1 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):120A, 132A
  • SCR Type:Sensitive Gate
  • Operating Temperature:150°C (TJ)