Wickmann / Littelfuse CLB40I1200PZ-TUB
Mfr. Part # :
CLB40I1200PZ-TUB
Description
SCR 1.2KV 63A TO263
DataSheet
CLB40I1200PZ-TUB PDF
Price is not available, please RFQ
CLB40I1200PZ-TUB Tech Specifications
  • Series:CLB40I1200PZ
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.7 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):30 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.3 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):40 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):63 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):70 mA
  • Current - Off State (Max):-
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):520A, 560A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)