STMicroelectronics TN22-1500T
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
TN22-1500T
Description
SCR 400V 2A TO220AB
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
TN22-1500T PDF
Price is not available, please RFQ
TN22-1500T Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:400 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):1.5 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):3.1 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):1.8 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):2 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):175 mA
  • Current - Off State (Max):100 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):20A, 22A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 110°C