Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-50RIA80
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
VS-50RIA80
Description
SCR 800V 80A TO208AC
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
VS-50RIA80 PDF
Price is not available, please RFQ
VS-50RIA80 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:800 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):100 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):50 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):80 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Current - Off State (Max):15 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):1430A, 1490A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C