IR (Infineon Technologies) ETZ950N22P70HPSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
ETZ950N22P70HPSA1
Description
SCR 2.2KV 1000A PB70ECO-1
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
ETZ950N22P70HPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
ETZ950N22P70HPSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:2.2 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):250 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.75 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):923 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):1000 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):500 mA
  • Current - Off State (Max):-
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):30000A @ 50Hz
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:135°C (TJ)