Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-ST330S08P0
Mfr. Part # :
VS-ST330S08P0
Description
SCR 800V 520A TO209AE
DataSheet
VS-ST330S08P0 PDF
Price is not available, please RFQ
VS-ST330S08P0 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:800 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.52 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):330 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):520 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):600 mA
  • Current - Off State (Max):50 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):9000A, 9420A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C