STMicroelectronics BTW67-600
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
BTW67-600
Description
SCR 600V 50A RD91
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
BTW67-600 PDF
Price is not available, please RFQ
BTW67-600 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Voltage - Off State:600 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):80 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.9 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):32 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):50 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):150 mA
  • Current - Off State (Max):10 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):580A, 610A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C