Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-25RIA120M
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
VS-25RIA120M
Description
SCR 1.2KV 40A TO208AA
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
VS-25RIA120M PDF
Price is not available, please RFQ
VS-25RIA120M Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):60 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.7 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):25 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):40 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):130 mA
  • Current - Off State (Max):10 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):350A, 370A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-65°C ~ 125°C