Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-ST083S12PFK0
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
VS-ST083S12PFK0
Description
SCR 1.2KV 135A TO209AC
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
VS-ST083S12PFK0 PDF
Price is not available, please RFQ
VS-ST083S12PFK0 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):2.15 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):85 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):135 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):600 mA
  • Current - Off State (Max):30 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):2450A, 2560A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C