Wickmann / Littelfuse SK016RTP
Mfr. Part # :
SK016RTP
Description
SCR 1KV 16A TO220AB-R
DataSheet
SK016RTP PDF
Price is not available, please RFQ
SK016RTP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:1 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):30 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):10 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):16 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):40 mA
  • Current - Off State (Max):20 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):188A, 225A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C