Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-50TPS12LHM3
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
VS-50TPS12LHM3
Description
SCR 1.2KV 79A TO247AD
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
VS-50TPS12LHM3 PDF
Price is not available, please RFQ
VS-50TPS12LHM3 Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):100 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):50 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):79 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):300 mA
  • Current - Off State (Max):50 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):630A @ 50Hz
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)