Wickmann / Littelfuse S6006DS3TP
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
S6006DS3TP
Description
SCR 600V 6A TO252
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
S6006DS3TP PDF
Price is not available, please RFQ
S6006DS3TP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:600 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):800 mV
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):500 µA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):3.8 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):6 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):8 mA
  • Current - Off State (Max):5 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):83A, 100A
  • SCR Type:Sensitive Gate
  • Operating Temperature:-40°C ~ 110°C