Wickmann / Littelfuse S6002TSRP
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
S6002TSRP
Description
SCR 600V 2A SOT223
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
S6002TSRP PDF
Price is not available, please RFQ
S6002TSRP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:600 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):-
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):-
  • Current - On State (It (AV)) (Max):1.2 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):2 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):-
  • Current - Off State (Max):-
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):22.5A @ 50Hz
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:125°C (TJ)