Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-ST1200C16K1L
Mfr. Part # :
VS-ST1200C16K1L
Description
SCR 1.6KV 3080A A24
DataSheet
VS-ST1200C16K1L PDF
Price is not available, please RFQ
VS-ST1200C16K1L Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.73 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):1650 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):3080 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):600 mA
  • Current - Off State (Max):100 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):25700A, 26900A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C