Wickmann / Littelfuse CMA20E1600PZ-TUB
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
CMA20E1600PZ-TUB
Description
SCR 1.6KV 31A TO263
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
CMA20E1600PZ-TUB PDF
Price is not available, please RFQ
CMA20E1600PZ-TUB Tech Specifications
  • Series:CMA20E1600PZ
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):28 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.46 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):20 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):31 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):60 mA
  • Current - Off State (Max):-
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):180A, 195A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)