Wickmann / Littelfuse CLA40E1200HR
Mfr. Part # :
CLA40E1200HR
Description
SCR 1.2KV 63A ISO247
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
CLA40E1200HR PDF
Price is not available, please RFQ
CLA40E1200HR Tech Specifications
  • Series:CLA40E1200HR
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):50 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.25 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):40 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):63 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):100 mA
  • Current - Off State (Max):-
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):650A, 700A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)