Wickmann / Littelfuse MCR12DCNT4G
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
MCR12DCNT4G
Description
SCR 800V 12A DPAK
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
MCR12DCNT4G PDF
Price is not available, please RFQ
MCR12DCNT4G Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:800 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):20 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.9 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):7.8 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):12 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):40 mA
  • Current - Off State (Max):10 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):100A @ 60Hz
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C