Wickmann / Littelfuse CMA30E1600PB
Mfr. Part # :
CMA30E1600PB
Description
SCR 1.6KV 50A TO220AB
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
CMA30E1600PB PDF
Price is not available, please RFQ
CMA30E1600PB Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):28 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.7 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):30 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):50 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):60 mA
  • Current - Off State (Max):10 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):260A, 280A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C