Wickmann / Littelfuse S4008VS2TP
Mfr. Part # :
S4008VS2TP
Description
SCR 400V 8A TO251
DataSheet
S4008VS2TP PDF
Price is not available, please RFQ
S4008VS2TP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:400 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):800 mV
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 µA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.6 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):5.1 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):8 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):6 mA
  • Current - Off State (Max):5 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):83A, 100A
  • SCR Type:Sensitive Gate
  • Operating Temperature:-40°C ~ 110°C