Wickmann / Littelfuse SK055RTP
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
SK055RTP
Description
SCR 1KV 55A TO220AB-R
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
SK055RTP PDF
Price is not available, please RFQ
SK055RTP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:1 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):40 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.8 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):35 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):55 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):60 mA
  • Current - Off State (Max):30 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):550A, 650A
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C