Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-12TTS08-M3
Mfr. Part # :
VS-12TTS08-M3
Description
SCR 800V 12.5A TO220AB
DataSheet
VS-12TTS08-M3 PDF
Price is not available, please RFQ
VS-12TTS08-M3 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:800 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):15 mA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.2 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):8 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):12.5 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):30 mA
  • Current - Off State (Max):50 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):95A @ 50Hz
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C