WeEn Semiconductors Co., Ltd BT148-400R,127
Mfr. Part # :
BT148-400R,127
Description
SCR 400V 4A SOT82-3
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
BT148-400R,127 PDF
Price is not available, please RFQ
BT148-400R,127 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:400 V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 µA
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):1.8 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):2.5 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):4 A
  • Current - Hold (Ih) (Max):6 mA
  • Current - Off State (Max):500 µA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):35A, 38A
  • SCR Type:Sensitive Gate
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C