Wickmann / Littelfuse MMJX1H40N150
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
MMJX1H40N150
Description
SCR 1.5KV 40A SMPD
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
MMJX1H40N150 PDF
Price is not available, please RFQ
MMJX1H40N150 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • Voltage - Off State:1.5 kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):-
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):-
  • Voltage - On State (Vtm) (Max):-
  • Current - On State (It (AV)) (Max):-
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):-
  • Current - Hold (Ih) (Max):-
  • Current - Off State (Max):-
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):-
  • SCR Type:Standard Recovery
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:16-BESOP (0.787", 20.00mm Width), 15 Leads, Isolated Tab