Wickmann / Littelfuse MCC255-14IO1
Mfr. Part # :
MCC255-14IO1
Description
MOD THYRISTOR DUAL 1400V Y1-CU
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
MCC255-14IO1 PDF
Price is not available, please RFQ
MCC255-14IO1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - All SCRs
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.4 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):250 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):450 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):9000A, 9600A
  • Current - Hold (Ih) (Max):150 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 140°C (TJ)