Micro Commercial Components (MCC) MT60CB16T1-BP
Manufacturer :
Micro Commercial Components (MCC)
Mfr. Part # :
MT60CB16T1-BP
Description
MOD SCR/DIODE 60A 1600V T1
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
MT60CB16T1-BP PDF
Price is not available, please RFQ
MT60CB16T1-BP Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - SCR/Diode
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR, 1 Diode
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):60 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):-
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):1500A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):250 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)