Wickmann / Littelfuse VHFD37-16IO1
Mfr. Part # :
VHFD37-16IO1
Description
RECT BRIDGE 1PH 1600V V1A-PAK
DataSheet
VHFD37-16IO1 PDF
Price is not available, please RFQ
VHFD37-16IO1 Tech Specifications
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs, 4 Diodes
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):36 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):-
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):65 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):320A, 350A
  • Current - Hold (Ih) (Max):100 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)