Wickmann / Littelfuse MCC162-16IO1B
Mfr. Part # :
MCC162-16IO1B
Description
BIPOLAR MODULE - THYRISTOR Y4-M
DataSheet
MCC162-16IO1B PDF
Price is not available, please RFQ
MCC162-16IO1B Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Box
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):181 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):300 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):6000A, 6480A
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)