Sensata Technologies – Crydom F1892CCH400
Mfr. Part # :
F1892CCH400
Description
MODULE SCR/DIODE 90A 120VAC
DataSheet
F1892CCH400 PDF
Price is not available, please RFQ
F1892CCH400 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Common Cathode - SCR/Diode
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR, 1 Diode
  • Voltage - Off State:400 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):-
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):-
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):1950A @ 60Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)