Powerex, Inc. T7H8107504DN
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Mfr. Part # :
T7H8107504DN
Description
SCR PHASE CTRL MOD 1000V 750A
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
T7H8107504DN PDF
Price is not available, please RFQ
T7H8107504DN Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Single
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR
  • Voltage - Off State:1 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):750 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):1180 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):9600A, 10500A
  • Current - Hold (Ih) (Max):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)