Powerex, Inc. TA20121803DH
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Mfr. Part # :
TA20121803DH
Description
SCR PHASE CTRL 1200V 1800A
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
TA20121803DH PDF
Price is not available, please RFQ
TA20121803DH Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Single
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):1800 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):2820 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):4.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):36500A, 40000A
  • Current - Hold (Ih) (Max):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)