Wickmann / Littelfuse MCNA55P2200TA
Mfr. Part # :
MCNA55P2200TA
Description
BIPOLAR MODULE - THYRISTOR TO-2
DataSheet
MCNA55P2200TA PDF
Price is not available, please RFQ
MCNA55P2200TA Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - All SCRs
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:2.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):55 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):86 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):95 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):1000A, 1080A
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 140°C (TJ)