Wickmann / Littelfuse MCMA85PD1200TB
Mfr. Part # :
MCMA85PD1200TB
Description
MOD THYRISTOR DUAL 12KV TO-240
DataSheet
MCMA85PD1200TB PDF
Price is not available, please RFQ
MCMA85PD1200TB Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - SCR/Diode
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR, 1 Diode
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):85 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):135 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):95 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):1500A, 1620A
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 140°C (TJ)