IR (Infineon Technologies) T560N18TOFXPSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
T560N18TOFXPSA1
Description
SCR MODULE 1800V 809A DO200AA
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
T560N18TOFXPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
T560N18TOFXPSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • Structure:Single
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR
  • Voltage - Off State:1.8 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):559 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):809 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):8000A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):300 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C