IR (Infineon Technologies) TDB6HK360N16PBOSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
TDB6HK360N16PBOSA1
Description
THYRISTOR MODULE VDRM 1600V 70A
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
TDB6HK360N16PBOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
TDB6HK360N16PBOSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • Structure:Bridge, 3-Phase - SCRs/Diodes
  • Number of SCRs, Diodes:3 SCRs, 3 Diodes
  • Voltage - Off State:1600 V
  • Current - On State (It (AV)) (Max):210 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):360 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):100 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):3000A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):220 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 130°C (TJ)