Wickmann / Littelfuse MCMA50PD1200TB
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
MCMA50PD1200TB
Description
MOD THYRISTOR DUAL 16KV TO-240
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
MCMA50PD1200TB PDF
Price is not available, please RFQ
MCMA50PD1200TB Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - SCR/Diode
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR, 1 Diode
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):50 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):79 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):78 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):800A, 865A
  • Current - Hold (Ih) (Max):100 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 140°C (TJ)