Wickmann / Littelfuse MCO75-16IO1
Mfr. Part # :
MCO75-16IO1
Description
MOD THYRISTOR SGL 1600V SOT-227B
DataSheet
MCO75-16IO1 PDF
Price is not available, please RFQ
MCO75-16IO1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):77 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):121 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):100 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):1070A, 1150A
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)