IR (Infineon Technologies) T720N18TOFXPSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
T720N18TOFXPSA1
Description
SCR MODULE 1800V 1500A DO200AB
DataSheet
T720N18TOFXPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
T720N18TOFXPSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR
  • Voltage - Off State:1.8 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):720 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):1500 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):250 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):14500A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):300 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C