IR (Infineon Technologies) TT570N16KOFHPSA2
Mfr. Part # :
TT570N16KOFHPSA2
Description
SCR MODULE 1.6KV 900A MODULE
DataSheet
TT570N16KOFHPSA2 PDF
Price is not available, please RFQ
TT570N16KOFHPSA2 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - All SCRs
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):600 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):900 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.2 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):250 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):17000A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):300 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C