Rochester Electronics T3801N36TOFVTXPSA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
T3801N36TOFVTXPSA1
Description
T3801N36 - PHASE CONTROL THYRIST
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
T3801N36TOFVTXPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
T3801N36TOFVTXPSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Single
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR
  • Voltage - Off State:3.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):5.37 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):6.02 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):350 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):91000A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):350 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C