IR (Infineon Technologies) TT215N18KOFHPSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
TT215N18KOFHPSA1
Description
SCR MODULE 1.8KV MODULE
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
TT215N18KOFHPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
TT215N18KOFHPSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - All SCRs
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.8 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):215 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):-
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):7000A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):300 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C