Rochester Electronics TTB6C165N16LOFHOSA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
TTB6C165N16LOFHOSA1
Description
TTB6C165 - BRIDGE RECTIFIER & AC
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
TTB6C165N16LOFHOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
TTB6C165N16LOFHOSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Bridge, 3-Phase - All SCRs
  • Number of SCRs, Diodes:6 SCRs
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):208 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):120 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):1250A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C