Wickmann / Littelfuse MMO230-12IO7
Mfr. Part # :
MMO230-12IO7
Description
MODULE AC CONTROL 1200V ECO-PAC2
DataSheet
MMO230-12IO7 PDF
Price is not available, please RFQ
MMO230-12IO7 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):105 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):180 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):2250A, 2400A
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)