IR (Infineon Technologies) TZ860N16KOFHPSA2
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
TZ860N16KOFHPSA2
Description
THYRISTOR MODULE 1600V 860A
DataSheet
TZ860N16KOFHPSA2 PDF
Price is not available, please RFQ
TZ860N16KOFHPSA2 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):860 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):1500 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):250 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):-
  • Current - Hold (Ih) (Max):500 mA
  • Operating Temperature:125°C (TJ)