Sensata Technologies – Crydom F1842DH1600
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Mfr. Part # :
F1842DH1600
Description
MODULE SCR/DIODE 40A 600VAC
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
F1842DH1600 PDF
Price is not available, please RFQ
F1842DH1600 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Series Connection - SCR/Diode
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR, 1 Diode
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):-
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):-
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):1000A @ 60Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)