Rochester Electronics TD162N12KOFHPSA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
TD162N12KOFHPSA1
Description
PHASE CONTROL THYRISTOR MODULE
DataSheet
TD162N12KOFHPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
TD162N12KOFHPSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Obsolete
  • Structure:Series Connection - SCR/Diode
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR, 1 Diode
  • Voltage - Off State:1.6 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):162 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):260 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):5200A @ 50Hz
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C