Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-VSKK230-20PBF
Mfr. Part # :
VS-VSKK230-20PBF
Description
MODULE SCR 230A MAGN-A-PAK
DataSheet
VS-VSKK230-20PBF PDF
Price is not available, please RFQ
VS-VSKK230-20PBF Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Structure:Common Cathode - All SCRs
  • Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
  • Voltage - Off State:2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):230 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):510 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):7500A, 7850A
  • Current - Hold (Ih) (Max):500 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 130°C (TJ)