Powerex, Inc. T820109004DH
Mfr. Part # :
T820109004DH
Description
SCR PHASE CTRL MOD 1000V 900A
DataSheet
T820109004DH PDF
Price is not available, please RFQ
T820109004DH Tech Specifications
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR
  • Voltage - Off State:1 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):900 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):1410 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):13700A, 15000A
  • Current - Hold (Ih) (Max):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)