Wickmann / Littelfuse MCO500-14IO1
Mfr. Part # :
MCO500-14IO1
Description
MOD THYRISTOR SGL 1400V Y1-CU
DataSheet
MCO500-14IO1 PDF
Price is not available, please RFQ
MCO500-14IO1 Tech Specifications
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR
  • Voltage - Off State:1.4 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):560 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):880 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):2 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):300 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):17000A, 16000A
  • Current - Hold (Ih) (Max):300 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 140°C (TJ)