Wickmann / Littelfuse VCO132-12IO7
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
VCO132-12IO7
Description
MOD THYRISTOR 1200V 130A ECOPAC2
Catalog
Thyristors - SCRs - Modules
DataSheet
VCO132-12IO7 PDF
Price is not available, please RFQ
VCO132-12IO7 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Structure:Single
  • Number of SCRs, Diodes:1 SCR
  • Voltage - Off State:1.2 kV
  • Current - On State (It (AV)) (Max):130 A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max):200 A
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.5 V
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max):300 mA
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):3600A, 3850A
  • Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
  • Operating Temperature:-40°C ~ 130°C (TJ)